Jednym z najczęściej kupowanych, a jednocześnie pełniącym niezwykle przydatną funkcję w rowerze akcesorium, bez wątpienia jest licznik rowerowy. Pozwala on bowiem na bieżąco monitorować nie tylko podstawowe parametry takie jak prędkość, dystans czy czas trwania wycieczki, ale również w zależności od modelu, nawigować po trasie, jak też zapisywać a później analizować szczegółowe dane zebrane z zewnętrznych czujników.
Z tego względu zdecydowanie warto, o ile ktoś jeszcze nie ma, zaopatrzyć się w to jakże przydatne akcesorium.
Liczniki rowerowe dostępne na rynku dzielą się na dwie grupy: przewodowe i bezprzewodowe. Pierwsze z nich to zazwyczaj podstawowe i nieskomplikowane urządzenia, które wyróżniają się przede wszystkim niezawodnością, czasem pracy na jednej baterii oraz niewygórowaną ceną. Te drugie natomiast, w zależności od modelu, łączą się z czujnikami za pośrednictwem dedykowanych protokołów komunikacyjnych tj. BT czy ANT+, posiadają dużo większą funkcjonalność, jednak są też znacznie droższe od ich przewodowych odpowiedników.
Z tego względu decydując się na konkretny model, warto zapoznać się ze szczegółowym opisem produktu, a następnie przemyśleć czy jego funkcjonalność będzie odpowiadała naszym oczekiwaniom. Może się bowiem okazać, że do codziennego przemieszczania się po mieście czy rekreacyjnych weekendowych wycieczek wystarczy najprostszy model za kilkadziesiąt złotych. Jeśli natomiast komuś zależy na nawigacji, możliwości podłączenia czujników tętna, kadencji i prędkości, jak również sparowania ze smartfonem, wówczas liczniki rowerowe GPS, które często poza samym urządzeniem oferują także dostęp do platformy treningowej, pozwalającej analizować wszystkie zebrane dane, będą najlepszą opcją.
W naszym asortymencie dostępne są liczniki rowerowe m.in. takich producentów jak Garmin, Wahoo, Sigma, Lezyne czy Cateye. Są to produkty znanych i cenionych marek, które wyspecjalizowały się w produkcji tego typu asortymentu. Poszczególne modele różnią się od siebie nie tylko ze względu na rodzaj, ale również funkcjonalność, sposób montażu czy wielkość.
Najpopularniejszymi modelami są relatywnie niedrogie, ale bezawaryjne liczniki rowerowe przewodowe, które w swoim przedziale cenowym nie mają sobie równych, jak również zaawansowane komputery rowerowe oferujące szereg rozbudowanych funkcji pozwalających nie tylko precyzyjnie zaplanować wycieczkę czy trening, ale również za pomocą platformy internetowej stanowiącej integralną część licznika, umożliwiają późniejszą analizę zebranych danych.
Niezależnie od tego, jakiego licznika rowerowego szukasz, zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie.
najczęściej zadawane pytania
Licznik rowerowy to jeden z tych produktów, który nie tylko cieszy się niesłabnącą popularnością wśród cyklistów czy kolarzy, ale również jest najczęściej nabywanym akcesorium w chwili kupna nowego roweru. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ to niewielkie urządzenie może dostarczyć wielu cennych informacji pozwalających nie tylko na bieżąco sprawdzać aktualną prędkość, przebyty dystans czy czas trwania jazdy, ale również zapisywać ślad trasy, nawigować czy monitorować aktualne parametry takie, jak tętno, kadencja czy moc.
Mając na uwadze różnorodność dostępnych na rynku modeli, planując zakup konkretnego produktu, należy określić, jaki miałby to być rodzaj urządzenia. Wszystkie liczniki rowerowe dzielą się bowiem na dwa typy: liczniki przewodowe oraz liczniki bezprzewodowe.
Jak sama nazwa wskazuje, liczniki rowerowe przewodowe do prawidłowego funkcjonowania potrzebują fizycznego połączenia czujników z licznikiem, natomiast ich bezprzewodowe odpowiedniki łączą się z sensorami za pośrednictwem dedykowanych protokołów komunikacyjnych. Rodzaj zastosowanego rozwiązania wpływa nie tylko na funkcjonalność liczników, ale w wielu przypadkach również na sposób montażu, źródło zasilania czy wielkość.
Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze, jest ilość zainstalowanych funkcji. To, czy będzie to klasyczny model dostarczający podstawowych informacji o prędkości, czasie trwania jazdy i aktualnej godzinie, czy zaawansowany technologicznie komputer rowerowy pozwalający nawigować po trasie, rejestrować ślad GPS czy monitorować tętno, kadencję i moc będą miały kluczowe znaczenie.
Decydując się na zakup licznika rowerowego, należy zwrócić uwagę na rodzaj urządzenia. To czy będzie to licznik przewodowy, do którego poszczególne sensory takie, jak czujnik prędkości czy kadencji podłączane są za pośrednictwem kabla, czy licznik bezprzewodowy, który łączy się z czujnikami za pośrednictwem dedykowanych protokołów komunikacyjnych, będzie miało kluczowe znaczenie dla funkcjonalności.
Zdecydowanie warto również zwrócić uwagę na ilość funkcji, jakie oferuje konkretny model. Takie parametry, jak prędkość, dystans, czas trwania jazdy, aktualna data i godzina to standard, który posiada zdecydowana większość liczników rowerowych dostępnych na rynku, niemiej wbudowany moduł GPS, możliwość prowadzenia po śladzie, nawigacja i wytyczanie trasy z poziomu urządzenia czy opcja bezprzewodowego podłączenia czujników kadencji, tętna i mocy, to opcje, które pozwolą nie tylko na bieżąco monitorować przebieg trasy, ale umożliwią również późniejszą analizę treningu czy wycieczki.
Skupiając się na funkcjonalności, nie należy również zapominać o takich parametrach, jak wodo- i pyłoszczelność, odporność na wstrząsy czy czas pracy na jednym ładowaniu. Nie bez znaczenia jest również wielkość urządzenia, sposób jego obsługi czy miejsce montażu licznika.
Montaż licznika rowerowego uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju i modelu samego urządzenia. Instalację zazwyczaj zaczyna się od znalezienia optymalnego miejsca na uchwyt, którego funkcjonalność również uzależniona jest od typu licznika. Nie zmienia to faktu, że w zdecydowanej większości przypadków, liczniki rowerowe montowane są bezpośrednio na kierownicy lub mostku, jak również za pośrednictwem dedykowanych uchwytów, tuż przed kokpitem roweru.
Jednak, aby nie popełnić żadnego błędu, jak również mieć pewność co do prawidłowego miejsca i sposobu montażu, przed rozpoczęciem instalacji należy zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia, którą producenci dołączają do zestawu.
Sposób ustawienia licznika, jego kalibracja czy konfiguracja uzależniona jest ściśle od rodzaju oraz modelu urządzenia. Inaczej ustawia się liczniki przewodowe, gdzie korzystając z dołączonej do zestawu instrukcji obsługi, zazwyczaj wystarczy jedynie podać parametry związane ze średnicą koła, a jeszcze inaczej bezprzewodowe komputery, które poza sparowaniem z zewnętrznymi sensorami takimi, jak czujnik prędkości, kadencji, tętna czy mocy wymagają również spersonalizowania ekranu. Poza tym, aby w pełni korzystać z możliwości komputerów rowerowych, warto połączyć je ze smartfonem, domowym WiFi, czy zaktualizować mapy.
Mając na uwadze powyższe, przed rozpoczęciem konfiguracji licznika rowerowego, niezależnie od jego modelu, należy zapoznać się i stosować do wskazówek producenta.
Reset licznika rowerowego to opcja, z której warto skorzystać, gdy w sytuacji pojawiających się błędów chcemy przywrócić ustawienia fabryczne urządzenia, zrekonfigurować licznik pod kątem jego optymalizacji czy po prostu ustawić jego parametry „od podstaw”.
Należy jednak wiedzieć, że nie ma jednego uniwersalnego sposobu, aby zresetować licznik rowerowy. Jest to bowiem uzależnione od rodzaju oraz modelu urządzenia. W niektórych typach liczników wystarczy wcisnąć ukryty w obudowie przycisk, w innych natomiast należy to zrobić z poziomu menu urządzenia.
Z tego względu, aby skutecznie zresetować licznik, należy sięgnąć do instrukcji, w której producenci w sposób szczegółowy opisują cały proces.